Należy przy tym zwrócić uwagę czy posiadany dowód tożsamości nie stracił ważności np. z powodu upływu terminu ważności lub zmiany danych w nim zawartych z tym, że zmiana zameldowania nie skutkuje utratą ważności dowodu.
Wymagane dane personalne do sporządzenia aktu notarialnego lub poświadczenia notarialnego obejmują podanie:
W przypadku dokonywania czynności przez pełnomocnika winien legitymować się on nadto oryginalnym dokumentem (nie kopią) pełnomocnictwa.
SKUTEK ZASTRZEŻENIA NUMERU PESEL NA MOŻLIWOŚĆ DOKONANIA CZYNNOŚCI NOTARIALNYCH
UWAGA:
Od dnia 1 czerwca 2024 roku notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności
której przedmiotem jest:
– jeżeli stroną lub mocodawcą jest osoba fizyczna, której numer PESEL jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL albo w przypadku niedostępności systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, o której mowa w art. 23c ust. 5 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
W związku z powyższym osoby, które dokonały zastrzeżenia numeru PESEL a chciałyby dokonać wskazanych wyżej czynności notarialnych powinny na czas konieczny do ich dokonania wyłączyć funkcję zastrzeżenia numeru PESEL.
Art. 85a. ustawy Prawo o notariacie § 1. Notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej, której przedmiotem jest: 1) nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich, 2) sporządzenie pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich – jeżeli stroną lub mocodawcą jest osoba fizyczna, której numer PESEL jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL albo w przypadku niedostępności systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, o której mowa w art. 23c ust. 5 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.